Úvod:ladislavsotek.freepage.cz
Úvod
Varhaník Ladislav Š O T E K .
Na klavír jsem se začal učit v 5 letech u táborského regenschoriho Josefa Harta. Po roce jsem přešel krátce k řediteli Hudební školy panu Kopeckému. Dalším učitelem byl dirigent táborského orchestru Bolech Bohuslav Štěpánek.Od roku 1956 mě učll Emil Vacek, absolvent varhanní konservatoře u prof. Wiedermanna a ředitel táborské Hudební školy. Mimo klavíru mě učil teoricky hru na varhany a harmonii. Vedle standardní výuky rád vzpomínám společnou čtyřruční hru Dvořákových Slovanských tanců a některých Mozartových a Bethovenových synfonií. Byl jsem připraven studovat varhanní konservatoř, kam jsem však nemohl nastoupit a tak mě učil i po nástupu do zaměstnání v roce 1960. Scházeli jsme se víceikrát týdně v době mého turnusového volna. V roce 1965 při pořízení prvních varhan do obřadky táborské radnice jsme společně zajištovali doprovod svateb. Po jeho smrti v roce 1972 jsem sám pokračoval. V 70 a 80 letech bylo cca 12 i více i 15 obřadů za sobotu, rekord byl 19 svateb. Např. v roce 1981 jsem odehrál 436 svateb, v roce 1982 to bylo 486 svateb. Protože hraji až do současnosti odhaduji počet odehraných svateb na táborské radnici cca 10 000.
Na varhany v táborském a klokotském kostele jsem začal hrát v panácti letech jako student a pokračoval jsem i po maturitě v roce 1960 při zaměstnání jako výpomocný varhaník.
Od 1.srpna 1985 po smrti klokotského varhaníka Františka Vlčka jsem stálým varhaníkem tohoto poutního místa a od roku 1991 po smrti pana Harta i hlavním varhaníkem táborského kostela. Hraji při bohoslužbách a doprovázím Táborský chrámový sbor, jehož jsem i dramaturgem.
Moje první hra na varhany spolu s orchestrem a sborem byla v táborském kostele v roce 1963 při půlnoční Rybovce "Hej mistře" za řízení Josefa Harta. Varhanickou štafetu jsem tehdy převzal od primáře Mudr. Jiřího Hrdličky, obětavého a nadšeného varhaníka. V té době měl chrámový sbor v repertoáru vedle Rybovky např. Brixi Missa pastoralis, Gruber Missa in sancta Cecilia, Horák Missa Quinta, pastorální mše od Kemptra, Kníže, Grubera, Fibich Missa brevis, Bruckner Choralmesse, atd.
Po roce 1989 kdy opět byly povoleny chrámové koncety hraji i varhanní koncerty především v Táboře a okolí, ale i v zahraničí (Francie, Německo, Rakousko). Jako spoluúčinkující mohu jmenovat - zpěvačky Karolínu Berkovou, Hanu Žvachtovou, Ludmilu Peřinovou, Janu Kastnerovou, zpěváka Václava Janovského, trumpetisty Vladimíra Rejlka a Richarda Mlázovského, flétnistky Janu Pavlatovou, Marcelu Fujákovou, hobojistu Jiřího Vláška a další. Doprovázím ale především Táborský chrámový sbor při bohoslužbaách a koncertech. Hrál jsem i se sbory a orchestry, jako je táborský orchestr Bolech, Jiindřichohradecký symfonický orchestr, Vysokoškolský umělecký soubor UK Praha, atd.
Velice rád se věnuji amatérské varhanní improvizaci.
V roce 1997 jsem obdržel „Cenu města Tábora pro stálou aktivní angažovanost na kulturním poli města Tábora" . Vyznamení mě předal starosta města Tábora při Táborských slavnostech MVDr Jiří Vaníček za přítomnosti ministryně Parkánové.